چگونه تیم منابع انسانی می‌تواند تحول دیجیتال را در شرکت جهت دهد؟

هر بخش از کسب و کارتان میتواند به صورت مثبت تحت تاثیر تحول دیجیتال قرار بگیرد – از بهبود تجربه کاربری گرفته، تا جذب و نگه‌داری استعدادهای سازمان، و توانمند کردن کارمندان برای ساده‌سازی کارهای روزمره‌شان. اما چگونه میتوان همیشه به نتایج قابل توجه‌ای دست یافت؟

مهم ترین المان برای موفقیت یک تحول دیجیتال این است که بفهمیم، تمام تحولی که قرار اتفاق بیفتد اصلا مربوط به تکنولوژی نیست.

موفقیت تحول دیجیتال، در هر شرکتی و در هر اندازه ای، به دو چیز وابسته است: مردم آن شرکت و فرهنگش.

در تحقیقات اخیر به این توافق رسیده شده، و البته ما هم با آن موافق هستیم که نقشی که منابع انسانی در یک تحول موفق انسانی بازی می‌کند، بسیار مهم است. گزارشی که IDC انتشار داده است، نشان میدهد که دو دلیل از چهار مانع عدم موفقیت تحول دیجیتال مردم و فرهنگ سازمان ها است، که این نکته را نشان می‌دهد که تیم منابع انسانی نقش حساسی در این موفقیت را ایفا می‌کند.

حال بیاید چند راهی که می‌توان ذهنیت منابع انسانی را که به صورت استراتژیک میتوان درگیر تحول دیجیتال کرد را بررسی کنیم.

نقش منابع انسانی در تحول دیجیتال

گزارش‌ها نشان میدهند که 85درصد شرکت ها روندهای تحول دیجیتال را شروع کرده‌اند، و مشخصا این درصد افزایش هم خواهم یافت. تیم منابع انسانی، هیچ زمانی، جزء اولین تیم هایی نبوده‌اند که درگیر این تحول شده اند. به خصوص زمانی که تیم منابع انسانی در شرکتی باشد که از روش های قدیمی برای روندهای جذب، استخدام، انگیجمنت، مدیریت، و نگه‌داری کارکنان استفاده میکند. این باعث می‌شود که تیم منابع انسانی وارد دور باطل تکراری شود، و نتایج طاقت فرسایی را در خروجی زیرمجموعه های کسب و کار ارائه دهد.

راه حل چیست؟ منابع انسانی استراتژیک!

منابع انسانی استراتژیک مسئله جدیدی در منابع انسانی است. بخشی از کسب و کار که تنها بر وظایف مدیریتی تمرکز نمی‌کند، بلکه بر روی روندهای داخل سازمان هم کار می‌کند.

تحول دیجیتال در مورد کارکنان، و فرهنگ شرکت است، نه تکنولوژی. و از آنجایی که تیم منابع انسانی بیشتر و مستقیما با کارکنان در ارتباط است، ضروری است که آنها را در هر بخش از روند تحول دیجیتالی شامل کنیم.

جذب مستعدین، روشهای استخدام و شروع به کار، آموزش متوالی، رشد و پیشرفت در شغل و حرفه، پرورش فرهنگ همکاری، کارکنان متعهد، تلاش کردن برای به وجود آوردن محیط عالی برای کار که بر روی نگه داری کارمندان مستعد تمرکز میکند. همه موارد گفته شده در قلمرو تیم منابع انسانی است. و تمام این نکات خیلی بیشتر از هر پیشرفت تکنولوژی یا پیاده سازی نرم افزاری شرکت را در تحول دیجیتالی هدایت می کنند.

چگونه تیم های منابع انسانی جهت استراتژیک بگیرند؟

چگونه میخواهید این اتفاق بیفتد، مخصوصا زمانی که تیم منابع انسانی، تنها به چشم یک ناظر و مجری دیده می‌شود؟ در اینجا در مورد 5 بخش صحبت خواهیم کرد که تیم های منابع انسانی بتوانند به صورت قانونی “همراهان استراتژیکی” برای کسب و کار باشند.

نیروهای کاری را درگیر و به روز نگه دارید!

نیروی کاری که درگیر اتفاقات در محل کار است، بهره وری بیشتری نیز خواهد داشت، اما چگونه در این دوره که دامنه دقت بسیار کوتاه است و تغییرات بسیار زیادی وجود دارد، این کار را انجام دهیم؟ برای شروع، شما میتوانید نگاهتان به ارزیابی کارکنان، را تغییر دهید. کارکنان دیگر علاقه ای به صبر کردن برای ارزیابی های سالیانه ندارند، بلکه ترجیح میدهند که در دوره های کوتاه تر و غیر رسمی از مدیر خود بازخورد بگیرند. با این حال که این تغییرات با سرعت کمی اتفاق میفتد. آخرین گزارش از شرکت های فورچون 500 نشان میدهد که 6درصد از شرکت ها بررسی عملکرد سالیانه و رده بندی کارکنان را حذف کرده اند. به جای این مدل از ارزیابی، بیشتر به توجه بر روی کارمندان و توسعه شخصی، آموزش در قسمت هایی که ضروری است، و بهبود فرصت های یادگیری را انتخاب کرده اند.

یک تیم چابک، منعطف و همکار باهم بسازید!

چابکی نیروهای کاری ضروری است، مخصوصا زمانی که تکنولوژی ارتباط را نسبت به گذشته بسیار آسان تر کرده است. درحالی که کمپانی ها استفاده از دورکاری و فریلنس ها را افزایش داده اند، انعطاف و همکاری پایه هایی هستند که در یک کسب و کار بودنشان اجباری است. برای همین اینکه 30درصد بودجه ی شرکت ها برای مشاورین و فریلنس‌ها باشد، اصلا اتفاق غیرطبیعی نیست، و اگر تا حالا بر روی موضوع همکاری و مکالمات تمرکز نکرده بودید، الان زمان بسیار خوبی است.

نیروی مستعد صحیح را جذب کنید، توسعه دهید، و نگه دارید.

عوامل بسیار زیادی وجود دارد که شما استخدام و نگه داری اشتباهی انجام دهید. در کنار این، کاندیدهای خوب بسیار سخت پیدا می شوند و آنها نیز در انتخابهای خود بسیار حساس هستند. یکی از راهها برای اینکه راه صحیح را ادامه دهیم، این است که در هنگام استخدام فرهنگ شرکت را به آنها نشان دهیم، این اطلاعاتی است که کارکنان این روزها به دنبالش میگردند. چیزی که شما در مورد شرکت، و شغل توضیح دهید با چیزی که خود کاندید با چشمان خودش ببینید و در طول جلسات با تیم جذب نیرو حس کند، دو چیز کاملا متفاوت است. اگر این مسئله ای در شرکت شما است، آن را تصحیح کنید. کسی باشید که اعلام میکند، و با فرهنگی که ایجاد کرده اید تیم را هدایت کنید. این بخشی است که باعث جذب بهترین ها خواهد شد.

از داده و آمار استفاده کنید.

در دنیای امروز، بهترین شرکتهای نوآور در تیم های منابع انسانی نیز از داده استفاده میکنند. امروزه با کمک تکنولوژی هایی مانند هوش مصنوعی، پیش بینی، آنالیزهای معنایی و سایر روش ها، کاندیدهایی که از نظر کاری مناسب هستند و از نظر شخصیتی بهترین هماهنگی را با سازمان شما دارند، پیدا خواهند شد. زمانی که استخدام انجام شد، همان تکنولوژی میتواند برای نظارت عملکرد، رضایت شغلی، و حتی بعد از مدتی میتوان با این تکنولوژی ها پیش بینی کرد که یک کاندید چه مدت زمانی در شرکت و یک وظیفه خواهد ماند. یکپارچه سازی داده درون استراتژی منابع انسانی به شرکت ها این اجازه را خواهد داد که به حال روحی کارکنان دقت کنند و تغییراتی را در تیم بدهند که مردم را خوشحال، با انگیزه، به چالش کشیده شده نگه دارد. مهم تر از همه این نکته خواهد بود که مردم در شغلی که دوست ندارند، نخواهند ماند. اگر تیم منابع انسانی میخواهد که کارکنانش را نگه دارد، باید بیشتر از پیش تلاش کند و داده را به هر نحوی که شده درست استفاده کند.

در این تحول درخواست داشتن حق تصمیم‌گیری داشته باشید – و آماده صحبت در مورد اعداد باشید.

فقط 5درصد از رهبران حوزه منابع انسانی تحول دیجیتال را رهبری میکنند. بیشتر به این دلیل است که دپارتمان آنها به عنوان یک دپارتمان ناظر و مجری دیده شده تا دپارتمانی که بتواند در راستای موفقیت کسب و کار قدم بردارد. این نگاه بسیار اشتباه است. برای از بین بردن این نگاه تیم منابع انسانی باید تلاش بیشتری کند، و درخواست تریبون داشته باشد و ارزشی که به سازمان میدهد را اثبات کند. این کار مستلزم این خواهد بود که داده های زیر را شامل شود:

  • چه انگیزه و عملکردی میتواند توسط پول انتقال پیدا کند،
  • از نظر کارمندان رده های غیر مدیریتی، معنای نگه داری کارکنان چیست؟
  • چگونه اتوماسیون را درون کسب و کار یکپارچه باید کرد که هزینه کاهش پیدا کنند،
  • چگونه روابط بهتر میان کارکنان، باعث داشتن مشتری های خوشحال تر و راضی تر خواهد شد، و تاثیری که روی کسب و کار دارند چگونه خواهد بود،
  • چگونه تکنولوژی توانایی کارکنان با کارهایی که انجام میدهند را هماهنگ میکند،
  • چگونه تکنولوژی استعدادهای جدیدی را وارد بیزینس میکند، پایپلاین شغلی را مشغول نگه میدارد.
  • چگونه استانداردسازی و هماهنگ سازی با تکنولوژی تاثیر بزرگی در فرهنگ سازمان دارد، و چگونه میتوان مدیریت استعدادها، آن-بوردینگ، و نگه داری استعدادها را با آن تاثیرگذارتر کرد.

در این نقطه آیا ترندی را می‌بینید؟ تکنولوژی نقش بزرگی در تحول به منابع انسانی استراتژیک دارد. اتوماتیک کردن وظایف روزمره – کمک کردن به ارتباط بهتر و تشکیل تیم- باعث افزایش تمرکز منابع انسانی در ساخت فرهنگ و نگه داری استعدادها میکند. حتی اتوماسیون در منابع انسانی میتواند نزدیک 65درصد انگیزه و عملکرد کارکنان را افزایش دهد.

ترجمه شده از این مقاله می باشد.

پاسخ ها و نظراتتان را تا پست بعدی با ما به اشتراک بگذارید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *